27 سپتامبر 2008 -  ٥ مهر


روبرت مئنارد از سمت دبیر اولی گزارشگران بدون مرز کناره گیری کرد، ژان فرانسوا ژولیارد به جانشینی وی انتخاب شد

" در این لحظه با تمام وجودم به کسانی فکر می کنم که برای آزادی‌شان مبارزه کرده‌ایم. به خانواده‌هایی که برای همیشه داغ مرگ یا نایدید شدن عزیزی بر دل دارند. این مبارزه را نباید رها کرد، نه امروز نه فردا، آزادی "وین تین" روزنامه نگار بیرمانی که بیش از ١٩ سال را در زندان بسر برد، دلیل حقانیت مبارزه ماست. ادامه دهیم."


جمعه ٥ مهر ماه در جلسه شورای بین المللي گزارشگران بدون مرز روبرت مئنارد دبیر اول گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که از سمت خود کناره گیری مي‌کند.

وی اعلام کرد "من از سمت دبیر اولی کناره گیری می‌کنم اما همچنان بعنوان فعال در گزارشگران بدون مرز خواهم ماند، بیست و سه سال از عمرم را صرف خدمت در گزارشگران بدون مرز کردم و در آینده نیز به اشکالی دیگر در کنار آن خواهم ماند. نمی‌توانم آینده‌ای دیگر بدون در خدمت ارزشهایی چون دمکراسی، آزادی و حقوق بشر بودن برای خود تصور کنم. ارزشهایی که به زندگی معنا می دهند.

"من این تصمیم را در زمانی گرفتم که گزارشگران بدون مرز در بهترین موقعیت خود قرار دارد، هیچ‌زمانی اینگونه گزارشگران بدون مرز در جهان مطرح نبوده است. امروز مجموعه‌ی فعالان، خوش‌نامی‌ و وضعیت خوب مادی، کارایی و استقلال سازمان را تضمین می‌کنند. و فعالیت روزمره‌ گزارشگران بدون مرز اثباتگر آن است. امروز با انتخاب ژان فرانسوا ژولیارد به دبیر اولی گزارشگران بدون مرز ما موفقیت خود را تضمین کرده‌ایم. بیش از ده سال است که او در کنار من فعالیت می‌کند و بهتر از هر کس معظلات، روش کار و قلسفه گزارشگران بدون مرز را می‌شناسد. دبیر اول انتخاب شده شور و شوق نسل تازه ای از فعالان را به سازمان ما خواهد آورد، نسلی که در جهانی‌سازی با اینترنت به سوی تسخیرجهان رفته‌اند. آرزویم برای او کاراتر شدن تلاش های گزارشگران بدون مرز در دفاع از روزنامه‌نگاران مورد بدرفتاری قرار گرفته، زندانی و شکنجه شده است و دفاع از آزادی مطبوعات، که بدون آن آزادی وجود نخواهد داشت.

روبرت مئنارد در تطاهرات در برابر دفتر هواپیمایی ایران ایر در اعتراض به صدور حکم اعدام برای حسن اشکوری و رستم خانی

" در این لحظه با تمام وجودم به کسانی فکر می کنم که برای آزادی‌شان مبارزه کرده‌ایم. به خانواده‌هایی که برای همیشه داغ مرگ یا نایدید شدن عزیزی بر دل دارند. این مبارزه را نباید رها کرد، نه امروز نه فردا، آزادی "وین تین" روزنامه نگار بیرمانی که بیش از ١٩ سال را در زندان بسر برد، دلیل حقانیت مبارزه ماست. ادامه دهیم."

روبرت مئنارد در تاریخ ٢٤ مارس ٢٠٠٦ برای یک دوره‌ی پنچ ساله از سوی شورای بین‌الملل گزارشگران بدون مرز به سمت دبیر اول انتخاب شده بود. همین شورا در جلسه آخر خود وی را بعنوان رئیس افتخاری گزارشگران بدون مرز برگزید.

روبرت مئنارد پس از پایان تحصیلاتش در رشته فلسفه در دهه هفتاد میلادی حرفه روزنامه نگاری را برگزید و در مطبوعات و رادیو به کار پرداخت. در سال ١٣٨٥ به همراهی سه تن از همکارانش گزارشگران بدون مرز را تاسیس کرد. از سال ١٩٩٩ مسئولیت دبیر اولی گزارشگران بدون مرز را بر عهده داشت. در سال ٢٠٠٥ وی از سوی گزارشگران بدون مرز جایزه ساخاروف پارلمان اروپا را برنده شد.

روبرت مئنارد در کنفرانس مطبوعاتی اکبر گنجی دردفتر گزارشگران بدون مرز در پاریس

روبرت مئنارد ٥٥ ساله و دارای دو فرزند است. در ٩ اکتبر کتاب جدید وی که در آن به بخش‌هایی از زندگیش و به ویژه به رویدادهای بازی هاای المپیک پکن پرداخته است منتشر خواهد شد.

ژان فرانسوا ژولیارد در رشته سینما و رادیو تلویزیون تحصیل و دارای دکترا در رشته روزنامه‌نگاری است. از سال ١٩٩٨ همکاری خود را با گزارشگران بدون مرز با مسئولیت بخش افریقای آغاز کرد و از سال ٢٠٠٤ مسئولیت بخش تحقیقات گزارشگران بدون مرز رات بر عهده داشت. وی ٣٥ ساله متاهل و دارای دو فرزند است. ژان فرانسوا ژولیارد در باره مسئولیت جدید خود گفت " کارهای فوری بسیار داریم، موسی کاکا هنوز در نیجریه در زندان است، افغانستان و شصتمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر و... اما اولویت اول ما همیشه کاراتر شدن است"

ویدئو تظاهرات گزارشگران بدون مرز درچهارده ژِوئیه جشن ملی فرانسه در اعتراض به حضور بشار اسد رئیس جمهور فرانسه و دستگیری روبرت مئنارد را ببینید.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز