30 اكتبر 2008 -  ۹ عقرب


بازداشت خبرنگاران افغان به اتهام پخش گفتگویی با طالبان

نیروهای امنیت ملی افغانستان سه خبرنگار یک رادیوی محلی را در ولایت پکتیکا، در جنوب افغانستان به دنبال پخش مصاحبه ای یک فرمانده طالبان، مورد بازجویی قرار داده اند.


مسئولان رادیوی موسوم به "پشتون غژ" گفته اند آنها مصاحبه یک فرمانده طالبان را در واکنش به گفته های والی پکتیکا که طالبان را مورد انتقاد قرار داده بود، پخش کرده اند.

این مسئولان می گویند، گروه طالبان آنان را در مورد پخش این مصاحبه، تهدید کرده بودند.

مقامات دولتی در پکتیکا می گویند، خبرنگاران وابسته به این رادیوی محلی، پس از یک بازجویی چند ساعته از سوی نیروهای امنیت ملی، دوباره آزاد شده اند.

با این حال، مسئولان این رادیو می گویند، خبرنگاران آنان هنوز در بازداشت بسر می برند.

اکرم خپلواک، والی پکتیکا به بی بی سی گفت که آنچه از طریق این رادیو پخش شده، "مخالف قانون اساسی" و قانون رسانه های افغانستان بوده است اما آقای خپلواک جزییات بیشتری در این مورد ارائه نکرد.

مسئولان دولتی در افغانستان می گویند نیروهای امنیتی اجازه دارند خبرنگاران را در مواردی بازداشت کرده و مورد بازجویی قرار دهند .

پیشتر از این، اتحادیه های دفاع از روزنامه نگاران در افغانستان بارها ابراز نگرانی کرده اند که خبرنگاران در افغانستان به ویژه در ولایات نا آرام، با تهدید های فراوانی روبرو هستند.

مسئولان این نهادها گفتند روزنامه نگاران با فشارهای در حال افزایش از سوی طالبان و مقامات محلی روبرو هستند که شامل تهدید، بازداشت، و حتی کشتن خبرنگاران می شود.

انجمن آزاد روزنامه نگاران افغانستان امسال با انتشار گزارشی، افغانستان را خطرناکترین محل برای روزنامه نگاری توصیف کرد.

به نقل از بي بي سي فارسي




fontsizeup fontsizedown impression




گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز