19 دسامبر 2008 - ٢۹ آذر


گزارشگران بدون مرز خواهان لغو محکومیت و عدم تعقیب قضایی برای امید رضا میرصیافی است

در حالی که اتحادیه اروپا و مجمع عمومی سازمان ملل جمهوری اسلامی را به رعایت حقوق بشر و حقوق زندانیان فرا خوانده‌اند. گزارشگران بدون مرز از مقامات مسوول ایران می خواهد رای صادره از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران در محکومیت امیدرضا میرصیافی را لغو کند. این وبلاگ نویس با اتهاماتی چون " فعالیت تبلیغی علیه نطام" و " توهین به آیت اله خمینی و آیت اله خامنه‌ای" به دو سال و نیم زندان محکوم شده است.

صدور این حکم سنگین برای ابراز نظر یک وبلاگ‌نویس سنگین و ناموجهه است. با آنکه در میان مقالات مورد اتهام می توان به انتقادت تند اشاره کرد، اما این مقالات طنزآمیز نمی‌توانند مصداق "توهین" به‌شمار روند و حکم زندان برای آن‌ها صادر شود. ما خواهان عدم تعقیب قضایی امید رضا میرصیافی هستیم


گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند : " صدور این حکم سنگین برای ابراز نظر یک وبلاگ‌نویس سنگین و ناموجهه است. با آنکه در میان مقالات مورد اتهام می توان به انتقادت تند اشاره کرد، اما این مقالات طنزآمیز نمی‌توانند مصداق "توهین" به‌شمار روند و حکم زندان برای آن‌ها صادر شود. ما خواهان عدم تعقیب قضایی امید رضا میرصیافی هستیم. "

امید رضا میرصیافی در تاریخ سوم اردیبهشت سال جاری بازداشت و ٤١ روز بعد با سپردن وثیقه ١٠٠ میلیون تومانی آزاد شد. در تاریخ ١٢ آبان در شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه و با استناد به مواد ٥٠٠ و ٥١٤ قانون مجازات اسلامی برای " فعالیت تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران " به شش ماه زندان و برای " توهین به توهین به آیت اله خمینی و آیت اله خامنه‌ای" به دوسال زندان محکوم شد.

بیشترین مقالات "روزنگار" وبلاگ امید رضا میرصیافی ( که قابل دسترسی نیست http://rooznegaar.blogfa.com ) به موسیقی و فرهنگ اختصاص داشت. وی خود اعلام کرده است که وبلاگ نویس فرهنگی است نه سیاسی نویس، "در مجموع مقالات منتشر شده من دو یا سه مقاله طنز و یا سیاسی است. من در نوشته هایم قصد توهین به هیچ کس را نداشتم" محمد علی دادخواه وکیل این وبلاگ‌نویس اعلام کرده است که " بنا بر نظر کارشناسان دادگاه وبلاگ روزنگار بازدید کننده زیادی نداشته است و نمی توان مطالب منتشر شده را " نشر" نامید." امید رضا میرصیافی پرونده دیگری در دادگاه کیفری استان به "اتهام توهین به مقدسات" دارد.

ایران از جمله کشورهای سرکوبگر در عرصه اینترنت است. وبلاگ نویسانی که صدای اعتراش خود را بلند می کنند با محکومیت های سنگین مواجه می شوند. گزارشگران بدون مرز یادآور می‌شود که در ١٢ تير ماه در جلسه علني مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح ١٣ ‌ماده‌ای " تشدید مجازات اخلال در امنیت روانی" به تصویب رسید. ماده ٢ این طرح برای جرایمی چون " راهزنی، سرقت مسلحانه، تجاوز به عنف، تشکیل خانه فساد و فحشا، دایر کردن وبلاگ و وب‌سایت مروج فساد و فحشا، الحاد و.." که پیش از این برای آنها در قوانین جاری مجازات تعیین شده است، مجازات اعدام پیشنهاد کرده است. اگر این قانون تصویب شود با استناد به ماده ٣ آن "مرتکبین جرایمی" چون " تاسيس و داير کردن وبلاگ و سايت های "مروج فساد و فحشا و الحاد" بدون تعریف مشخصی از این مفاهیم، " اگر مستوجب حد دیگری نباشد، محارب و مفسد فی الارض" شناخته می شوند.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز