3 مارس 2009 - 


قوه قضاییه ایران بازداشت رکسانا صابری را تائيد کرد

عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران روز سه شنبه ۱۳ اسفند، تاييد کرد که رکسانا صابری، خبرنگار آمريکایی که تبار ایرانی-ژاپنی دارد، در بازداشت است و هم اکنون در زندان اوين به سر می برد.


عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران روز سه شنبه ۱۳ اسفند، تاييد کرد که رکسانا صابری، خبرنگار آمريکایی که تبار ایرانی-ژاپنی دارد، در بازداشت است و هم اکنون در زندان اوين به سر می برد.

سخنگوی قوه قضائيه اتهام اين روزنامه نگار را اعلام نکرده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود در مورد دستگيری رکسانا صابری، خبرنگار ايرانی-آمريکايی گفت که فعاليت وی از سال ۱۳۸۵ غيرمجاز بوده است.

به گزارش ان‌پی‌آر، راديوی ملی آمريکا، خانم صابری ۳۱ ساله که از حدود شش سال پيش در ايران زندگی می‌کرد حدود يک ماه پيش دستگير شده است.

آقای قشقاوی همچنين افزود که کارت خبرنگاری اين خانم از سال ۱۳۸۵ به وزارت ارشاد مسترد شده و او مجوز لازم برای دريافت اخبار و اطلاعات را نداشته است.

به گفته وب‌سايت‌های خبری، دولت ايران بيش از يک سال پيش جواز فعاليت خانم صابری را که برای رسانه های بين المللی از جمله بی بی سی و ان پی آر خبر تهيه می کرد، لغو کرده است، اما او تا زمان دستگيری اجازه تهيه گزارش‌های کوتاه را داشته است.

ماشالله شمس الواعظين، سخنگوی انجمن دفاع از مطبوعات ايران، در اين رابطه به راديو فردا گفت : «نکته جالب اين است که نه اتهام وی و نه مکان بازداشتش معلوم نشده و اين امر موجب نگرانی انجمن است.»

خانم صابری به تاریخ ۲۲ بهمن ماه، در آخرين گفت‌وگوی تلفنی با پدرش، رضا صابری که مقیم آمريکا است، گفته بود که فردی به او بطری شرابی فروخته و سپس این موضوع را گزارش کرده و همین امر منجر به دستگيری او شده است.

رضا صابری به راديو فردا گفت که «دخترش از خانواده اش خواسته بود تا در مورد دستگيریش اطلاع رسانی نکنند چرا که به او قول داده شده بودکه قاضی به زودی به پرونده وی رسيدگی کند.»

آقای صابری می گويد که پس از اين تاريخ هيچ تماسی با دخترش نداشته است.

خرید و فروش مشروبات الکلی در ایران جرم است اما به گفته آقای شمس الواعظين و رضا صابری اتهام داشتن يک بطری مشروب «تنها یک بهانه است».

سخنگوی انجمن دفاع از مطبوعات می افزايد: « اگر چنين امری هم واقعيت داشته، چرا اين موضوع اعلام نشده و از مطبوعات پنهان نگهداشته شده است.»

حسن قشقاوی همچنين اعلام کرد که خبر بیشتر در مورد دستگيری خانم صابری بر عهده حوزه قضايی مربوطه است.

خانم صابری از پدری ايرانی و مادری ژاپنی در داکوتای شمالی در آمريکا متولد شده و در سال ۱۹۹۷ به دلیل موفقیت‌های ورزشی و هنری خود به عنوان دختر شايسته ايالت داکوتای شمالی انتخاب شد.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز