11 مارس 2009 - 


فراخوان مشترک گزارشگران بدون مرز و سازمان عفو بین‌الملل به شرکت های یاهو، گوگل و میکروسفت

این روز فرصتی برای ارج‌گذاری به آزادی بیان و تقبیح نقض گردش آزاد اطلاعات آنلاین در شبکه اینترنت است. در این روز ما از شما می‌خواهیم که در موتورهای جستجوگر و سکوهای وبلاگ خود سانسور اعمال نکنید.


فراخوان مشترک گزارشگران بدون مرز و سازمان عفو بین‌الملل به شرکت های یاهو، گوگل و میکروسفت

١٢ مارس در موتورهای جستجوگر و سکوهای وبلاگ خود را سانسور اعمال نکنید

قابل توجه

اریک اشمیت مدیر عامل شرکت گوگل

کارول بارتز مدیر عامل شرکت یاهو ، ای ان سی

استیو بالمر مدیر عامل شرکت مایکروسفت

گزارشگران بدون مرز سازمان بین المللی مدافع آزادی مطبوعات و عفو بین الملل سازمان مدافع حقوق بشر و برنده جایزه نوبل خواهان جلب توجه شما به روز جهانی مبارزه با سانسور بر روی اینترنت در ١٢ مارس است. این روز فرصتی برای ارج‌گذاری به آزادی بیان و تقبیح نقض گردش آزاد اطلاعات آنلاین در شبکه اینترنت است. در این روز ما از شما می‌خواهیم که در موتورهای جستجوگر و سکوهای وبلاگ خود سانسور اعمال نکنید.

شرکت های شما شبکه اینترنت را به مثابه فضایی چند جانبه برای ارتباطات و تبادل نظر معرفی می‌کنند. اما این مفهوم برای میلیون‌ها کاربر که در کشورهایشان آزادی بیان نه رعایت و نه حمایت می شود ایده‌ای خیالی بیش نیست.

امروز بیش از بیست و یک کشور جهان به شکل مداوم دسترسی به اینترنت را محدود می‌کنند. رِژیم های اقتدارگرا بیش از پیش برای مسدود کردن مطالب با محتوای "حساس" قدرتمندی خود را به رخ می‌کشند. برای مثال در چین، همکاری شرکت‌های شما برای سانسور بر روی اینترنت فقط به محو اطلاعات مربوط به حقوق بشر، دالایی لاما ، منشور ٢٠٠٨ و یا دمکراسی، محدود نشده است. این کلمات بر روی وب فیلتر شده‌اند، علاوه بر آن سایت های عمومی چون سایت گزارشگران بدون مرز و سازمان عفو بین المللی هم مسدود هستند.

ماه‌ها گزارشگران بدون مرز و سازمان عفو بین المللی با شرکت های شما و دیگر موسسات بخش اینترنت به گفتگو پرداختند. مشکلات شما در معامله با کشورهایی که اینترنت را محدود می‌کنند برای ما قابل فهم است، دولت‌های این کشورها سعی دارند شما را مجبور به اطاعت از قوانین داخلی‌شان کنند که مغایر با قوانین بین‌المللی در حمایت از آزادی بیان هستند. اما این امر به هیج وجه توجیه‌گر کارگزاری سانسور از سوی شما نیست.

ما شما را فرا می خوانیم تا روز ١٢ مارس، روز جهانی مبارزه با سانسور بر روی اینترنت، فراهم‌گر اینترنتی آزاد و قابل دسترسی برای همگان و شبکه‌ا‌ی واقعا جهانی باشید. این حرکت سمبلیک پیامی پر امید برای کاربران و نشانگر ان است که شما فریفته‌ی وضعیت موجود در شبکه اینترنت نشده‌اید. با آرزوی انکه این خواست را پذیرا باشید

ژان فرانسوا ژولیارد دبیر اول گزارشگران بدون مرز

لاری کواکس مدیر عامل سازمان عفو بین الملل
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز