16 سپتامبر 2009 - ٢٤ شهریور


روزنامه شرق رفع توقیف شد


روزنامه شرق در تاریخ 15 مردادماه 86 به دلیل مصاحبه با ساقی قهرمان از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده بود كه با حكم شعبه 76 دادگاه كیفری استان رفع توقیف شد.

وكیل روزنامه شرق از رفع توقیف روزنامه شرق خبرداد. سید محمود علیزاده طباطبایی با اعلام این مطلب اظهارداشت: هفته گذشته رسیدگی به اتهامات رحمانیان مدیر مسوول روزنامه شرق در شعبه 76 دادگاه كیفری استان تهران به ریاست قاضی مدیر خراسانی برگزار شد و پس از پایان جلسه اعضای هیات منصفه مطبوعات مدیر مسسول روزنامه را مجرم تشخیص داده و او را مستحق تخفیف مجازات دانستند.

وكیل روزنامه شرق گفت: در حكم صادره از شعبه 76 دادگاه كیفری استان این روزنامه رفع توقیف شده و مدیر مسوول آن به پرداخت صد میلیون تومان جزای نقدی محكوم شده است.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا روزنامه ”شرق“ منتشر خواهد شد؟ اظهارداشت:‌ این روزنامه قطعا مجددا منتشر خواهد شد ، اما زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست. گفتنی است روزنامه شرق در تاریخ 15 مردادماه 86 به دلیل مصاحبه با ساقی قهرمان از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

روزنامه کيهان، ساقی قهرمان را زنی «ضدانقلابی»، «فراری» و «عضو سازمان سيا» معرفی کرده و برادر خانم قهرمان، ساسان قهرمان، سردبير مجله اينترنتی گذار از انتشارات خانه آزادی، را نيز «از اعضای سيا» معرفی کرده بود.

ساقی قهرمان پیشتر این اتهامات را رد کرده و به راديوفردا گفته بود که محور گفت‌وگويش با روزنامه شرق تنها زبان ادبيات و تفاوت زبان زنانه و مردانه بوده است.

در شهريورماه سال ۱۳۸۵ نيز روزنامه شرق به دليل چاپ کاريکاتوری که گفته شد در آن محمود احمدی‌نژاد مورد تمسخر قرار گرفته است توقيف شد.

چاپ اين کاريکاتور مقارن با زمانی بود که آقای احمدی‌نژاد گفته بود در زمان سخنرانی در سازمان ملل در نيويورک و در جمع سران کشورها «هاله‌ای از نور» وی را احاطه کرده است.

در کاريکاتور مزبور، دو مهره در صفحه شطرنج به چشم می‌خورد که يکی مهره‌ای با کله الاغ، و نه اسب، بود که هاله‌ای از نور دور سر وی را احاطه کرده بود.

در زمان انتخابات مجلس هفتم نیز و زمانی که بيشتر کانديداهای اصلاح‌طلب به دليل رد صلاحيت نتوانستند در انتخابات شرکت کنند، این کاندیداها به رهبری نامه‌ای نوشتند و روزنامه شرق، برخلاف ساير نشريات ايران، اين نامه را چاپ کرد.

چاپ اين نامه باعث توقيف موقت روزنامه شرق شد، اما با رايزنی‌های مدير مسوول روزنامه پس از ۱۰ روز از شرق رفع توقيف و چاپ این روزنامه از سر گرفته شد.

روزنامه شرق از روزنامه‌های اصلاح‌طلب بود که در زمان انتشار موفق عمل کرد و توانست مخاطبان زيادی را جذب کند.

محمد قوچانی، سردبير روزنامه اعتماد ملی و روزنامه‌های توقيف شده شرق و شهروند، بيش از دو ماه است که به دنبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در زندان به سر می‌برد.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز