9 آوريل 2010 - 


میان دو دنیا

میان دو دنیا نام کتاب خاطرات رکسانا صابری است که به تازگی در امریکا انتشار یافته است. در سال های اخیر این کتاب شاید تنها شهادت یک روزنامه نگار زندانی از زندان های ایران به ویژه زندان خوفناک اوین است. رکسانا صابری در کتاب خود از بند ٢٠٩ و بازجویی می گوید و اعمال فشارهای بازجویان وزارت اطلاعات، از فریب خبر سازی هایشان و وحشت انها وقتی خبر از دل دیوارهای سیمانی عبور می کند. سخن گفتن از وضعیت زندان و روزنامه نگاران زندانی در روزهایی که هنوز ایران یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه نگاران است اهمیتی دو چندان دارد. تجربه " دنیای زندان" رکسانا صابری با آنکه به دلیل ویژگی وضعیت این روزنامه نگار در ایران منحصر به فرد است اما بخشی از حافظه ی قربانیان زندان در جمهوری اسلامی است.

ببینید مصاحبه رکسانا در باره کتاب و وضعیت روزنامه نگاران زندانی

ببینید مصاحبه رکسانا در باره کتاب و وضعیت روزنامه نگاران زندانی


میان دو دنیا

نام کتاب خاطرات رکسانا صابری است که به تازگی در امریکا انتشار یافته است. در سال های اخیر این کتاب شاید تنها شهادت یک روزنامه نگار زندانی از زندان های ایران به ویژه زندان خوفناک اوین است. رکسانا صابری در کتاب خود از بند ٢٠٩ و بازجویی می گوید و اعمال فشارهای بازجویان وزارت اطلاعات، از فریب خبر سازی هایشان و وحشت انها وقتی خبر از دل دیوارهای سیمانی عبور می کند. سخن گفتن از وضعیت زندان و روزنامه نگاران زندانی در روزهایی که هنوز ایران یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه نگاران است اهمیتی دو چندان دارد. تجربه " دنیای زندان" رکسانا صابری با آنکه به دلیل ویژگی وضعیت این روزنامه نگار در ایران منحصر به فرد است اما بخشی از حافظه ی قربانیان زندان در جمهوری اسلامی است.

ببینید مصاحبه رکسانا در باره کتاب و وضعیت روزنامه نگاران زندانی

يادآوری

رکسانا صابری ٣٣ ساله در امریکا متولد و بزرگ شده است. وی به مدت شش سال در ایران به‌ تحقیق و تحصیل مشغول بود . و با شبکه رادیویی ان پی آر و بخش جهان رادیو و تلویزیون بی بی سی تا ١٣٨٥ همکاری داشته است. ١٢ بهمن ماه ١٣٨٧ رکسانا صابر در تهران دستگیر شد. بازداشت رکسانا صابری از سوی شبکه رادیویی ان پی آر از قول پدرش رضا صابری اعلام شد. پدر این روزنامه‌نگار گفته بود " دخترش در پی مکالمه کوتاهی در تاریخ ٢٢ بهمن بازداشت خود را به وی اعلام کرده است."

١١ اسفند ١٣٨٧حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که فعالیت رکسانا صابری در ایران " غیر قانونی" بوده است.

١٢ اسفند ١٣٨٧ علیرضا جمشیدی سخنگوی دستگاه قضایی ایران اعلام کرد " وی با قرار صادره از دادسرای انقلاب در بازداشت به سر می‌برد و اکنون در زندان اوين است.

٢٠ فروردین ١٣٨٨ حسن زارع دهنوی معاون امنیتی دادستان تهران اعلام کرد که «وی بدون مجوز خبرنگاری و تحت عنوان خبرنگار، فعالیت های جاسوسی انجام می‌داده است که مدارک در پرونده موجود است و وی نیز تمام اتهامات را پذیرفته است.»

٢٥ فروردین ١٣٨٨ علیرضا جمشیدی اعلام کرد که محاکمه رکسانا صابری در یکی از شعب دادگاه انقلاب آغاز و "اتهام" وی در کیفرخواست ارائه شده به دادگاه "جاسوسی به نفع اجانب" اعلام شده است.

٢٩ فروردین ١٣٨٨ اعلام شد که رکسانا صابری به هشت سال زندان محکوم شده است.

٣٠ فروردین ١٣٨٨ شیرین عبادی دفاع از رکسانا صابری را بر عهده گرفت. اما تحت فشار دستکاه قضایی خانواده صابری از تصمیم خود صرف نظر کرد.

اول اردیبهشت ماه ١٣٨٨ رکسانا صابری دست به اعتصاب غذا زد.

٥ اردیبهشت ١٣٨٨ عبدالصمد خرمشاهی لایحه اعتراضی را به دادگاه تجدید نظر ارائه کرد.

٨ اردیبهشت ٤ تن از اعضای گزارشگران بدون مرز از جمله دبیر اول سازمان ژان فرانسوا ژولیار در حمایت از خواست خبرنگار زندانی رکسانا صابری اعتصاب غذا کردند.

١٣ اردیبهشت رکسانا صابری در اعتراض به تکذیب اعتصاب غذا از نوشیدن آب خوداری کرده است و برای چند ساعتی به درمانگاه زندان اوین انتقال یافت.

١٤ اردیبهشت پیام شیرین عبادی وکیل مدافع حقوق بشر در حمایت از رکسانا صابری و روزنامه نگاران زندانی و اعتصاب گزارشگران بدون مرز.

١٣ اردیبهشت ادامه اعتصاب غذای گزارشگران بدون مرز در برابر مقر سازمان ملل متحد در نیویورک.

١٤ اردیبهشت تقاضای تبدیل قرار بازداشت به وثیقه از سوی وکلا.

١٥ اردیبهشت اعلام پایان اعتصاب غذای رکسانا صابری.

٢٠ اردیبهشت برگزاری جسله دادگاه تجدید نظر.

21 اردیبهشت اعلام حکم دادگاه تجدید نظر دوسال حبس تعلیقی و ٥ سال محرومیت کار در ایران آزادی رکسانا صابری از زندان.

رکسانا صابری دوشنبه ٢١ اردیبهشت ماه از زندان اوین آزاد شد

برای اطلاعات بیشتر در باره کتاب

سایت رکسانا صابری

Amazon
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز