13 ژوئن 2010 - ۲۳ جوزا


کمیسیون حقوق بشر افغانستان خبرنگاران برگزیده سال را معرفی کرد

محمد رضایی خبرنگار بی بی سی و عبدالاحد رود وال، خبرنگار رادیوی محلی صدای پکتیا، در جنوب شرق افغانستان و "انجمن ادبی هرات"، برگزیدگان سال ۱۳۸۸ کمیسیون حقوق بشر هستند.


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دو خبرنگار و یک نهاد ادبی را به دلیل فعالیت های رسانه ای شان در عرصه مسائل حقوق بشری ستایش کرده است.

محمد رضایی خبرنگار بی بی سی و عبدالاحد رود وال، خبرنگار رادیوی محلی صدای پکتیا، در جنوب شرق افغانستان و "انجمن ادبی هرات"، برگزیدگان سال ۱۳۸۸ کمیسیون حقوق بشر هستند.

این کمیسیون در لوح ویژه ای که به مناسبت هشتمین سالگردش به آقای رضایی اهدا کرده از او برای تلاش هایش در عرصه "حمایت و گسترش" حقوق بشر ستایش کرده است.

محمد موسی محمودی، رئیس اجرایی کمیسیون حقوق بشر گفت: "آقای رضایی همکار بسیار خوب ما بوده است. ایشان از لحاظ پوشش اخبار و مسائل حقوق بشری از خود شایستگی نشان داده است و به همین خاطر به درخواست دفتر منطقه ای کمیسیون حقوق بشر در بامیان به عنوان فرد شایسته از لحاظ خدمت، حمایت و توسعه حقوق بشر در کشور شناخته شد."

محمد رضایی خبرنگار بی بی سی مستقر در غزنی، از شهرهای مرکزی افغانستان است که اخبار مربوط به مناطق مرکزی این کشور را از طریق رادیو و سایت فارسی بی بی سی پوشش می دهد.

مقامهای کمیسیون حقوق بشر گفته اند که آقای رضایی مسائل حقوق بشری، به ویژه مسائل حوزه حقوق زنان و کودکان را در "شرایط دشوار" و از "مناطق دور دست" گزارش داده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان عبدالاحد رود وال را به دلیل پخش بیش از ۲۰ برنامه رادیویی در "شرایط دشوار" و "انجمن ادبی هرات" را به دلیل انتشار دهها مقاله تحقیقی در عرصه حقوق بشر ستایش کرده است.

کمیسیون حقوق بشر لوح ویژه تقدیر از انجمن ادبی هرات را به مسعود رجایی، رئیس این انجمن داده و مقامات کمیسیون گفته اند که مجموعه مقالات حقوق بشری این انجمن را به صورت کتاب منتشر خواهند کرد.

این نخستین بار است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان روزنامه نگاران را برای کارهای رسانه‌ای‌شان در زمینه حقوق بشر بر می گزیند. پیش از این کمیسیون حقوق بشر فعالان حرفه ای حقوق را بشر را در مواردی برگزیده بود.

به نقل از بی بی سی
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز