11 ژانويه 2011 - ٢١ جدی


اسداله وحیدی مدیر روزنامه سرنوشت ٢٨ ساعت پس از بازداشت آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز خرسندی خود را از آزادی اسدالله وحیدی مدیر روزنامه سرنوشت اعلام می کند.


گزارش‌گران بدون مرز خرسندی خود را از آزادی اسدالله وحیدی مدیر روزنامه سرنوشت اعلام می کند. وی ٢٨ ساعت پس از بازداشت آزاد شد. این روزنامه‌نگار در تاریخ ١٩ جدی از سوی لوی څارنوالی ( دادستانی کل) بنا بر شکایت رنگین دادفر اسپنتا،مشاور امنیت ملی افغانستان بازداشت شده بود. وی پس از آزادی در مصاحبه ای با رادیو آزادی اعلام کرد که با وی بدرفتاری شده است " مرا با مجرمان عادی در یک سلول نگاهداری کردند و از من خواستند که عذر خواهی کنم تا رهایم کنند. من این درخواست را رد کردم . بازداشت من غیر قانونی بود. من از حامد کرزی و دیگر انجمن های روزنامه‌نگاران که برای رهایی من تلاش کردند تشکر می‌کنم"


٢٠ جدی

گزارش‌گران بدون مرز خواهان آزادی فوری اسداله وحیدی مدیر روزنامه سرنوشت است

گزارش‌گران بدون مرز خواهان آزادی بدون قید و شرط اسداله وحیدی است. این دستگیری غیر قانونی است. بنا بر قانون رسانه‌ها، تخلف‌های مطبوعاتی باید از سوی کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ها که تحت هدایت وزارت اطلاعات و فرهنگ است بررسی شوند. در صورت تشخیص تخلف این کمیسیون می‌تواند پرونده را به سارنوالی ارسال و مقامات قضایی در صورت نیاز امر بر بازداشت متهم دهند.

حتا اگر این روزنامه خبر نادقیق را هم منتشر کرده باشد، زندانی کردن اسداله وحیدی مدیر روزنامه سرنوشت با شکایت یکی از مشاوران حامد کرزی و در زندان نگاه داشتن وی " تا زمانی که اعاده حیثیت شود" غیر قانونی و نقض آزادی مطبوعات است.

اسداله وحیدی در تاریخ ١٩ جدی از سوی لوی څارنوالی ( دادستانی کل) بنا بر شکایت رنگین دادفر اسپنتا،مشاور امنیت ملی افغانستان بازداشت شد. این روزنامه در یکی از شماره‌های هفته گذشته خود خبری مبنی بر تشکیل یک گروه مسلح از سوی برادر رنگین دادفر اسپنتا منتشر کرده بود. محمد اسحق الکو، دادستان کل با تائید شکایت مشاور امنیت ملی حامد کرزی به رسانه‌ها اعلام کرده است که " کمیسیون بررسی تخطی‌های رسانه‌ها پرونده را را به سارنوالی ارسال کرده است." اما وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان سید مخدوم رهین، به بی بی سی فارسی اعلام کرده است که " که کمیسیون رسیدگی به تخلف‌های رسانه‌ای، هیچ گونه نقشی در بازداشت آقای وحیدی نداشته است "

بازداشت‌های غیر قانونی خبرنگاران در افغانستان رو به افزایش است. یک خبرنگار دیگر بیش از ١٠٠ روز است که در بازداشت بسر می برد. حجت الله مجددی رئیس سابق رادیو تلویزیون ملی کاپیسا و خبرنگار رادیو اف ام کاپیسا از سوی ریاست امنیت ملی بدون ارائه هیج مدرکی در ارتباط با " فعالیت تروریستی" بازداشت شده است.

در ماه‌های اخیر تعدادی از خبرنگاران افغانستان از افزایش رفتار خشونت‌آمیز و تهدید‌کننده ماموران پلیس و امنیت ملی به گزارش‌گران بدون مرز شکایت کرده اند.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز