20 فوريه 2011 - اول اسفند


دو خبرنگاران آلمانی زندانی در ایران آزاد شدند

دو خبرنگار آلمانی زندانی در ایران با هواپیمای دولتی کشورشان در برلین فرود آمدند. گیدو وستروله، وزیر خارجه‌ی آلمان، شامگاه شنبه و بدون اعلام قبلی به تهران سفر کرد. دو خبرنگار آزادشده هم به همراه او به خانه بازگشتند.


بامداد یکشنبه (۲۰ فوریه/ یکم اسفند) دو خبرنگار آلمانی زندانی در ایران با هواپیمای دولتی کشورشان در برلین فرود آمدند. گیدو وستروله، وزیر خارجه‌ی آلمان، شامگاه شنبه و بدون اعلام قبلی به تهران سفر کرد. دو خبرنگار آزادشده هم به همراه او به خانه بازگشتند.

خبرنگاران هفته‌نامه‌ی "بیلد آم زونتاگ" دهم اکتبر ۲۰۱۰ (۱۸ مهر ۱۳۸۹) در شهر تبریز بازداشت شدند. آنان ظاهرا قصد داشتند با فرزند و وکیل سکینه‌ی محمدی آشتیانی گفت‌وگو کنند. این خبرنگاران در نهایت به اتهام "اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور جمهوری اسلامی ایران" به ۲۰ ماه حبس محکوم شدند. روز شنبه، ۱۹ فوریه، اما اعلام شد که مجازات آنها به جریمه‌ی مالی (۵۰ میلیون تومان) تغییر یافته است.

آزادی خبرنگاران با شادی خانواده‌های آنان همراه بود. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نیز خشنودی و رضایت خود از این موضوع را ابراز کرد: «امیدوارم که آنها هر چه زودتر سلامت جسمی و روحی خود را بازبیایند و بر تجربیات تلخ ماه‌های گذشته‌ی خود غلبه کنند». مرکل همچنین از تلاش‌های وزارت خارجه‌ی آلمان و سفارت این کشور در ایران تشکر کرد. وستروله در این سفر با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه‌ی ایران، دیدار کرد. او در کنفرانس خبری مشترکی که در پی این دیدار برگزار شد، ضمن تشکر از ایران، به اختلاف‌های موجود بر سر برنامه‌ی اتمی این کشور اشاره کرد.

گیدو وستروله نخستین وزیر امور خارجه‌ی یک کشور اروپایی است که پس از سال‌ها به ایران سفر می‌کند. او در این فرصت ‌همچنین با محمود احمدی‌نژاد دیدار کرد. خبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر ریاست جمهوری ایران، موضوع گفت‌وگوهای وستروله با احمدی‌نژاد را "مسائل منطقه‌ای، اوضاع افغانستان و لزوم همکاری برای مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر" عنوان کرده است.

به نقل از رادیو صدای آلملن - دویچه وله
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز