8 آوريل 2011 - ١٩ فروردین


ممنوعیت ورود خبرنگاران به کمپ اشرف را محکوم می‌کنیم

این ممنوعیت برای اطلاع رسانی غیر قابل پذیرش است. نیروهای نظامی از ورود خبرنگاران جلوگیری می‌کنند تا سرکوب و کشتار غیر نظامیان را پنهان کنند


گزارش‌گران بدون مرز مسدود کردن اطلاع رسانی و ممانعت از ورود خبرنگاران به کمپ اشرف را محکوم می‌کند. در تاریخ ١٩ فروردین درپی حمله نیروهای ارتش عراق، نزدیک به سی تن از ساکنان ایرانی این کمپ کشته و بسیاری دیگر زخمی شدند.

« این ممنوعیت برای اطلاع رسانی غیر قابل پذیرش است. نیروهای نظامی از ورود خبرنگاران جلوگیری می‌کنند تا سرکوب و کشتار غیر نظامیان را پنهان کنند. ارتش عراق کسانی را که به فیلم‌برداری و عکس برداری از این درگیری مشغول بوده‌اند، عامدانه هدف قرار داده است. »

بنا بر خبرهای انتشار یافته از سوی رسانه‌های جهانی مسئولان عراقی از ورود خبرنگاران به کمپ اشرف جلوگیری می‌کنند. حرفه‌کاران رسانه‌ها نتوانسته‌اند در محل حاضر و از وضعیت آن گزارش تهیه کنند. کمپ اشرف به وسیله‌ی کامیون‌ها و خودروهای نظامی محاصره شده است.

کمپ اشرف در هشتاد کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. این کمپ در سال‌های دهه شصت یکی از پایگاه‌های سازمان مجاهدین خلق ایران بود. در سال ١٣٨٢ و در پی حمله نظامی ایالات متحده امریکا به عراق این پایگاه در اختیار نیروهای امریکایی قرار گرفت و نیروهای مسلح آن خلع سلاح شدند و بیش از ٣٠٠٠ افراد این کمپ تحت کنوانسیون ژنو قرار گرفتند. در دی ماه سال ١٣٨٨ نیروهای عراقی کنترل این کمپ را دست گرفتند.

از تیرماه ١٣٨٨ و در پی اولین درگیری میان ساکنان کمپ اشرف و نظامیان عراقی، مسئولان حکومت عراق ورود خبرنگاران را به کمپ اشرف ممنوع کردند. مدافعان کمپ اشرف حکومت عراق را به تمکین از خواست مقامات ایرانی متهم کرده‌اند و مسئولان عراقی سازمان مجاهدین خلق را به تحریک و خشونت آفرینی متهم می‌کنند.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز