16 نوامبر 2011 - ٢٥ عقرب


انفجار مین بکار گذاشته از سوی طالبان عامل کشته شدن یک خبرنگار افغان

ما مراتب تسلیت و تاثر خود را به خانواده و همکاران جعفر وفا اعلام می‌کنیم . یادآور می‌شویم که در سه سال گذشته، سه خبرنگار بر اثر انفجار مین کشته و چهار تن دیگر به شدت زخمی شده‌اند. "


گزارش‌گران بدون مرز نهایت تاسف خود را از مرگ جعفر وفا خبرنگار رادیو محلی کله گوش، در ولایت لغمان مطلع شد. این خبرنگار جوان بر اثر انفجار مین در مسیر عبور به همراه هشت تن از نزدیکانش کشته شد.

ژان فرانسوا ژولیارد دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد‌: " ما مراتب تسلیت و تاثر خود را به خانواده و همکاران جعفر وفا اعلام می‌کنیم . یادآور می‌شویم که در سه سال گذشته، سه خبرنگار بر اثر انفجار مین کشته و چهار تن دیگر به شدت زخمی شده‌اند. "

جعفر وفا، بیست ساله، دو روز پس از ازدواجش به هنگام بازگشت از شهر مهترلام ولایت لقمان کشته شد.

روپرت هامر فرستاده ویژه هفته نامه ساندی میروار، ٣٩ ساله و پدر سه طفل، که برای تهیه گزارش از نیروهایی امریکایی به همراه آنها سفر کرده بود، در روز ١٩ جدی ١٣٨٨ در اثر انفجار بمب بر سر راه یک موتور نظامی نیروهای امریکایی در هلمند کشته شد. همکارش فلیپ کبرون در اثر این حادثه به شدت زخمی شد.

ده روز پیشتر میشل لانگ خبرنگار کانادایی، در شرایطی مشابه در ٩ جدی ١٣٨٨ بر اثر انفجار بمبی بر سر راه موتور خود در کندهار کشته شد. میشل لانگ فرستاده ویژه روزنامه‌ی کاگری هرالد بود و اولین ماموریت خبری خود را در افغانستان انجام می داد. وی از جمله "خبرنگاران همراه" قوای نظامی کانادا بود که پایگاه اصلی آنها در ولایت پرتشنج قندهار است.

٢١ اسد ١٣٨٨ عکاس اسپانیایی امیلینو مورانتی و فیلم بردار اندونزایی اندی جاتمی کو که هر دو برای اسوشیدت پرس کار می‌کردند. در پی انفجار بمبی دست ساز بشدت مجروح شدند. این دو خبرنگار بعنوان " همراه" با ستون نظامی در نزدیکی شهر قندهار عبور می‌کردند و انفجار در مسیر عبور این ستون روی داد. امیلینو مورانتی یک پای خود را از دست داد و اندی جانمی کو از ناحیه زانو و سینه شدیدا آسیب دیده است.

اول عقرب ١٣٨٩ جوا سیلوا عکاس روزنامه‌ی نیورک تایمز در جنوب افغانستان بر اثر انفجار مین به شدت زخمی شد. برای نجات جانش پزشکان مجبور شدند هر دوی پای او را از زانو قطع کنند. از سال ٢٠٠١ تا امروز ٢٨ خبرنگار از جمله ١٢ خبرنگار خارجی در افغانستان کشته شده‌اند
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز