8 دسامبر 2011 - ١٧ آذر


علی فرزات کاریکاتوریست از کشور سوریه و هفته‌نامه ویکلی الون نیوز از کشور برمه‌ برندگان جایزه آزادی مطبوعات ٢٠١١ گزارش‌گران بدون مرز و روزنامه لوموند.

امسال در بخش روزنامه‌نگاران از ایران بهمن احمدی امویی روزنامه‌نگار زندانی نامزد دریافت جایزه آزادی مطبوعات بود و در بخش رسانه‌های مستقل روزنامه هشت صبح از افغانستان.


علی فرزات کاریکاتوریست از کشور سوریه و هفته‌نامه ویکلی الون نیوز از کشور برمه‌ برندگان جایزه آزادی مطبوعات ٢٠١١ گزارش‌گران بدون مرز و روزنامه لوموند.

بیستمین مراسم اهدای جایزه‌ی آزادی مطبوعات در تاریخ ٧ دسامبر در سالن اجتماعات موسسه لوموند برگزار شد .گزارش‌گران بدون مرز و روزنامه لوموند با حمایت شبکه تلویزیون 5 جهانی با خرسندی جایزه ٢٠١١ آزادی مطبوعات را به دو نماد شجاعت کاریکاتوریست علی فرزات و هفته‌نامه برمه‌ای ویکلی الون نیوز اهدا کردند. ژان فرانسو ژولیارد دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز در این مراسم گفت : « امسال ما ارج‌گذار روزنامه‌نگار شجاعی هستیم که قربانی سرکوب خشن رژیمی کهنه‌گراست. علی فرزات شایسته‌ی این جایزه است، کاریکاتورهای او حکومتی رو به زوال را نشانه گرفته است و مردم سوریه را برای مطالبه‌ی حق آزادی بیان‌شان تشویق می‌کند. برنده دیگر جایزه، رسانه‌ای است که هیچ‌گاه در برابر قیچی سانسور سر خم نکرده است. ویکلی الون نیوز همواره در برابر دیکتاتورهای نظامی در برمه قد افراشته است. این هفته نامه ماهرانه نشان داده است که چگونه می‌توان از تور سانسور رد شد و اطلاع رسانی کرد. در این راه مدیران روزنامه و روزنامه‌نگارانش خطرها به جان خریده‌اند. در زمانی که برمه به نظر می‌رسد روند گشایش سیاسی و اجتماعی را آغاز کرده است، ویکلی الون نیوز، بیش از هر زمان دیگر نقشی مهم بازی خواهد کرد.»

امسال در بخش روزنامه‌نگاران از ایران بهمن احمدی امویی روزنامه‌نگار زندانی نامزد دریافت جایزه آزادی مطبوعات بود و در بخش رسانه‌های مستقل روزنامه هشت صبح از افغانستان.

جایزه‌ی علی فرزات را پلانتو کاریکاتوریست نامی فرانسه به نیابت وی دریافت کرد. که درسخانی کوتاه از او بعنوان یکی از بزرگترین کاریکتوریست‌های خاورمیانه نام برد. "مردی که با دیکتاتورها از صدام تا بشار ال‌اسد مشکل دارد. هم از سوی صدام تهدید به مرگ شده بود و هم از سوی قذافی و شاه حسین به لیبی و اردن ممنوع ورود. علی فرزات بنیان گذار "الدوماری" نخستین روزنامه مستقل سوریه است. که از سوی دولت سوریه سه‌بار تعطیل شد. دو تن از اعضای تحریره‌ی ویکلی الون نیوز در مراسم شرکت داشتند که با سپاس از جامعه جهانی که آنها را فراموش نکرده است از سوی خود و همکارانشان خواهان تلاش بیشتر برای آزادی روزنامه‌نگاران زندانی در برمه و برقراری عدالت برای قربانیان شدند.

مهمانان ویژه این مراسم ریچارد بورانژه هنرپیشه متعهد فرانسوی که جایزه‌ی علی فرزات را به پلانتو اهدا کرد. استانلی گرین عکاس مشهور و مبارز امریکایی و موسس آژانس نور، که در سخنانی کوتاه از همکاران کشته شده‌اش تیم هترینگتون، کریس هوندرس و لوکا دولاگا در سال گذشته یاد کرد. جون رولین نویسنده مشهور فرانسوی که چند کتاب در باره برمه منتشر کرده است. جايزه گزارش‌گران بدون مرز در سال ١٩٩٢ تاسیس و تاکنون هر سال به يک روزنامه‌نگار مدافع آزادی مطبوعات، و یک رسانه مستقل اهدا می‌شود. این جایزه برای تشویق و به ویژه شناساندن کار رسانه‌ها و روزنامه‌نگارانی‌ست که به شکل روزمره برای آزادی بیان و مطبوعات در جهان تلاش می‌کنند. حق دانستن، از حقوق بنیادین انسان‌هاست که امروز از سوی بسیاری از دولت‌ها پایمال می‌شود. پذیرش سکوت، بدترین شکل سرکوب و ستم به همگان را ممکن می‌کند. هر چند انسان‌هایی شجاع به شکل روزمره برای شناساندن حقیقت مبارزه می کنند، اما فراموش نکنیم که در این راه برخی از آنها زندانی می‌شوند، خود و خانواده‌شان هولناک‌ترین فشارها را متحمل می‌شوند و برخی دیگر در این راه جان می‌دهند. روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها، شاهدانی هستند که در بسیج افکار عمومی و تحولات جهان، نقشی غیر قابل انکار دارند. این شاهدان گزارش‌گر در همه جا حضور دارند، هرآن‌جا که فاجعه‌ای انسانی یا طبیعی روی می‌دهد و یا آنجا که حقوق بشر نقض می‌شود، این حضور و شهادت آنان راه‌گشای دمکراسی در جامعه است. جایزه‌ی آزادی مطبوعات گزاش‌گران بدون مرز ارج‌گذاری به این تلاش است که در بیست سال گذشته به ده‌ها زن و مرد، رسانه‌ها و سازمان‌های مدافع آزادی بیان و مطبوعات اهدا داده شده است.

جایزه ٢٠١٠ آزادی مطبوعات در سال گذشته به عبدالرضا تاجیک، روزنامه‌نگار و مدافع حقوق بشر ایرانی اهدا شده بود. رضا علی‌جانی روزنامه‌نگار دیگر ایرانی برنده این جایزه در سال ٢٠٠١ بود. جایزه رسانه در سال ٢٠٠٥ به تلویزیون طلوع در افغانستان اهدا شده است.
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز