3 فوريه 2012 - ١٤ بهمن


فراخوان گزارش‌گران بدون مرز،فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر ایران به جامعه جهانی : برای اتخاذ مواضعی جدی‌تر در تضمین رعایت حقوق بشر در ایران

پاریس ١٤ بهمن ١٣٩٠ - گزارش‌گران بدون مرز،فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر ایران، جامعه جهانی را فرا می‌خواند که در مذاکرات خود با ایران مواضعی جدی‌تر برای تضمین رعایت حقوق بشر در ایران اتخاذ کنند. سازمان های مدافع حقوق بشر همچنین خواهان محکومیت صریح و علنی رفتار غیر قابل پذیرش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با زندانیان عقیدتی، روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران است.


٨ بهمن ١٣٩٠ خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران خبر تائید حکم اعدام سعید ملک‌پور، طراح و برنامه نویس مقیم کانادا، را از سوی دیوان عالی منتشر کرد. در همان روز این خبرگزاری اطلاعیه‌ی «مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را نیز که " رضایت خود را" از صدور این حکم اعلام کرده بود، انتشار داد.

در هفته‌های اخیر احکام مرگ دو وب‌نگار دیگر وحید اصغری، و احمدرضا هاشم‌پور نیز از سوی دیوان عالی قضایی ایران تائید شده است و مهدی علیزاده وب‌نگار و طنز نویس، از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابولقاسم صلواتی به مرگ محکوم شده است.

" ما ازجامعه جهانی می‌خواهیم روشن و آشکار از مقامات مسوول جمهوری اسلامی خواهان لغو احکام اعدام ٤ وب‌نگار و آزادی همه‌ی روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ایران شوند. و در مذاکرات با ایران احترام به آزادی‌های بنیادین و حقوق بشر نیز به شکل موازی در کنار مسائل علمی و اقتصادی طرح شوند"

این چهار وب‌نگار ٢٥ تا ٤٠ ساله، قربانی پرونده‌سازی از سوی « مرکز بررسی جرایم سازمان یافته» هستند، نهادی غیر قانونی که از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فروردین ١٣٨٨ تاسیس شده است. در همین تاریخ این " مرکز" با انتشار اطلاعیه‌ای " انهدام شبکه ارائه محتوای مستهجن ضد دينی و ضد انقلابی" را اعلام کرد و از دستگیری تعدادی از "مدیران و مسئولان این سایت‌ها" خبر داد. چند روز پس از این خبر " اعترافات مجرمان" ازصدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش و در سایت گرداب مشخصات و عکس‌های آنها به نمایش درآمد، همه بازداشت شدگان موارد اتهام علیه خود از جمله " اغفال جوانان ایران از طریق سایت‌های پورنوگرافی و ضد دینی" و "دریافت پول از امریکا و اسرائیل" را پذیرفته بودند.

این افراد ماه‌ها پیش از صدور اطلاعیه «مرکز بررسی جرایم سازمان یافته» بازداشت شده بودند. برخی از آنها بیش از یک سال را در سلول‌های انفرادی بسر برده و برای اعتراف علیه خود به شکل وحشیانه شکنجه شده بودند. این اعترافات‌ سپس در دادگاه برای محکوم کردن آنها مورد استفاده قرار گرفته است. وحید اصغری و سعید مالک‌پور با ارسال نامه‌هایی به قضات دادگاه‌های خود شرح کاملی از فشارها و شکنجه‌های متحمل شده را بیان کرده‌اند. وکلای این شهروند‌ وب‌نگاران هیچ‌گاه نتوانستند نه با موکلان خود دیدار و نه به پرونده‌های آنها دسترسی پیدا کنند.

گزارش‌گران بدون مرز،فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر ایران، حمایت خود را از خواست ٣٩ زندانی عقیدتی اعلام می‌کنند. این روشنفکر و روزنامه‌نگار زندانی در ایران در تاریخ ٥ بهمن ١٣٩٠ با انتشار نامه‌ای خواهان آزادی همه‌ی زندانیان عقیدتی و رهبران جنبش اعتراضی به انتخاب مجدد و مورد مناقشه‌ی محمود احمدی نژاد در خرداد ١٣٨٨ شدند.

از روز ٥ اسفند ١٣٨٩ میرحسین موسوی، نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی، صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده کلمه سبز و همسرش زهرا رهنورد روشنفکر و نویسنده، مهدی کروبی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی حمهوری اسلامی، صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده اعتماد ملی و همسرش فاطمه کروبی سردبیر مجله‌ی توقیف شده ایران‌دخت، در محلی نامعلوم در بازداشت خانگی بسر می‌برند. فاطمه کروبی در مهرماه سال جاری آزاد شد. نزدیک به یک‌سال است که این رهبران از همه حقوق خود محروم شده‌اند. خانواده‌های موسوی، رهنورد و کروبی با نگرانی بسیار از ماه‌ها پیش امکان ملاقات با آنها را نداشته‌اند.

«جمهوری اسلامی ایران باید به این وضعیت غیر قابل پذیرش پایان دهد. بازداشت‌های خودسرانه و مخفی نگاه داشتن محل بازداشت زندانیان عقیدتی، که از سوی مسوولان حکومت ایران به شکل نظام‌مند مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقض فاحش قوانین بین‌المللی است. این روش از مصادیق بارز "ناپدید" کردن اجباری است.»
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز