17 فوريه 2017 - ۲۹ بهمن


خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران

انزجار خود را از اجرای حکم غیر انسانی و قرون وسطایی ۴۰ ضربه شلاق بر بدن یک خبرنگار


۲۹ بهمن ۱۳۹۵ -آزادی مشروط احسان مازندارانی

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از آزادی روزنامه نگار زندانی، احسان مازندارانی به تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ مطلع شده است. وی یکی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده در موج بازداشت و احضار روزنامه نگاران در ۱۱ آبان ۱۳۹۴ است. احسان مازندانی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران با اتهام هایی چون«فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و توهین به مقامات» محاکمه شده و به هفت سال زندان محکوم شده بود. این احکام در دادگاه تجدیدنظر به دوسال زندان قطعی کاهش پیدا کرد. این روزنامه‌نگار چند بار به دلیل بیماری و سپس اعتصاب غذای به بیمارستان منتقل شده بود. پیشتر و به هنگام مرخصی او در تاریخ ١٨ مهرماه ۱۳۹٥ وکیل‌اش اعلام کرده بود که با توجه به سپری کردن نیمی از محکومیت وی می‌تواند از آزادی مشروط بهره‌مند شود.


۲۱ دی ۱۳۹۵ - یک روزنامه‌نگار برای انتشار «  نشر اکاذیب» ۴۰ ضربه شلاق زده شد

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) انزجار خود را از اجرای حکم غیر انسانی و قرون وسطایی ۴۰ ضربه شلاق بر بدن حسین موحدی خبرنگار سایت اطلاع رسانی نجف‌اباد نیوز اعلام می‌کند. این خبرنگار به تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ خبری در باره توقیف ۳۵ دستگاه موتور سیکلت دانش آموزان یکی از هنرستان های این شهر از سوی نیروی انتظامی منتشر کرده بود. با وجود انتشار حق پاسخ در رسانه و عذرخواهی خبرنگار اما نیروی انتظامی شکایت خود را پس نگرفت. دادگاه نحف آباد حسین موحدی را به ۴۰ ضربه شلاق برای « نشر اکاذیب » محکوم و این حکم در ۱۵ دی ماه به اجرا شد.

جمهوری اسلامی ایران «کنوانسیون منع شکنجه و رفتارهای غیرانسانی و حقارت آمیز» را تصویب نکرده است.


۱۷ دی ۱۳۹۵ – ریحانه طباطبایی پس از سپری کردن محکومیت یک سال زندان آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از آزادی روزنامه نگار زندانی، ریحانه طباطبایی به تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۵ مطلع شده است. همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب از این میان شرق، اعتماد و بهار، پس از سپری کردن محکومیت یکسال زندان خود آزاد شده است. وی در تاریخ ۹ آذر ١٣٩٣در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه و به یک سال زندان و دوسال ممنوعیت فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی و در فضای مجازی محکوم شد. این حکم را دادگاه تجدید نظر در تاریخ ٢٥ آبان ۱۳۹۴ تأیید کرد. این روزنامه‌نگار در تاریخ ٢٢ دی ماه ۱۳۹۴ روانه زندان اوین شد.

ریحانه طباطبایی پیش از این نیز چندین بار بازداشت و محاکمه و زندانی شده است. از این میان در تاریخ ٢١ آذر ماه ١٣٨٩ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین انتقال یافته بود، که در تاریخ ٢٦ دی ماه همان سال با سپردن وثیقه ١٠ میلیون تومانی به شکل موقت در انتظار برگزاری دادگاه آزاد شد. وی در ١٥ فروردین ١٣٩١ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به یک سال زندان محکوم شد که این حکم را دادگاه تجدید نظر به شش ماه تعدیل کرد. این روزنامه‌نگار از تاریخ ٢٩ خرداد تا ۲۰ ابان ١٣٩۳ را در زندان سپری کرد و در تاریخ ١٢ بهمن ١٣٩٢ نیز در موجی دیگر از بازداشت‌های جمعی روزنامه‌نگاران بازداشت شده بود که با سپردن وثیقه در تاریخ ۸ اسفند همان سال آزاد شد.


آرشیو خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران از خرداد ١٣٨٨ تا دی ماه ۱۳۹۵


خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٣ – دی ماه ۱۳۹۵

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٣ – دی ماه ۱۳۹۴

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٢- دی ماه ١٣٩٣

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩١- دی ماه ١٣٩٢

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٩٠- دی ماه ١٣٩١

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٨٩- دی ماه ١٣٩٠

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: بهمن ١٣٨٨- دی ماه ١٣٨٩

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: خرداد ١٣٨٨ - دی ماه ١٣٨٨
fontsizeup fontsizedown impression
گزارشگران بدون مرز انجمن بين المللي دفاع از آزادی مطبوعات و از روزنامه نگاران زنداني بر مبنای اصل ١٩ اعلاميه جهانی حقوق بشر است

تماس با گزارشگران بدون مرز